fbpx

Terapia rozejście mięśnia prostego brzucha

Ciąża i poród powodują bardzo duże zmiany w ciele kobiety. Nie tylko miednica ale również i przednia ściana brzucha muszą się dostosować do rosnącej macicy a w niej dziecka.

Mięśnie brzucha wypełniają przestrzeń między klatką piersiową a miednicą. Mięsień prosty brzucha, który jest bardzo problematyczny dla wielu kobiet po porodzie (głównie pod względem estetycznym) jest najbardziej zewnętrznie leżącym mięśniem znajdującym się między mostkiem a spojeniem łonowym.  Pomiędzy płatami tego mięśnia występuje splot włókien zwany kresą białą.

Nasze mięśnie w przebiegu całej ciąży są poddawane ciągłemu rozciąganiu przez rosnący brzuch , a to niestety może wpłynąć na powstanie dysfunkcji mięśnia prostego w postaci uwypuklenia w linii pośrodkowej brzucha. Jest to nic innego jak rozsunięcie się mięśni przedniej ściany nazwane rozejściem mięśnia prostego brzucha.
 
Fizjologicznie odstęp między płatami mięśnia prostego wynosi +/-2cm
Każda kobieta od 35 tyg ciąży ma rozejście mięśnia prostego brzucha, które wraca do normy po około roku od porodu.

Niestety nie zawsze tak się dzieje. W pewnych przypadkach należy pomóc naturze i zaangażować mięśnie do pracy odpowiednią terapią i ćwiczeniami.
 
Należy również pamiętać, że rozciągnięcie kresy białej może spowodować powstanie przepukliny pępkowej. W najgorszym wypadku konieczny będzie wtedy zabieg chirurgiczny.

Dlatego nie czekajmy tylko po około 6 tygodniach zgłośmy się na konsultację do fizjoterapeuty.